ferah kebap

Avukatın “Ferah Klasiği”…

Kebapçılık geçmişi 1800’lü yılların sonuna dayanan Parlar ailesinin kendilerine ait bir dükkan açmaları 1944 yılında olmuş. Kebapçı Ali Hafız’ın oğlu Nuri Parlar, babasından öğrendiği kebapçılığı 1944 yılında Isparta Kebapçılar Arastası’nda açtığı dükkanda yaşatmaya başlamış. Mesleğini iki oğlu, İbrahim ve Ali İhsan Parlar’a da öğreten Nuri Parlar, dükkanına, ferahlık getirsin düşüncesiyle Ferah Kebap Salonu adını koymuş. Önceleri küçücük bir dükkanda faaliyet gösterirlerken zaman içinde genişleterek iki katlı bir hale getirmişler.

Hayata huzur içinde gözlerini yuman Nuri Parlar’dan sonra oğulları, işi babalarının titizliği ile devam ettirmişler. İbrahim Parlar 1996’da vefat etmiş. Ali İhsan Parlar ise halen hayatta, 74 yaşında. İşi oğlu üçüncü kuşak Nuri Parlar’a devretmiş, emekliliğin tadını çıkarmakta. Torun Nuri Parlar, 1985 yılında üniversiteden makine mühendisi olarak mezun olduktan sonra babasının işini devralmış ve bugünlere getirmiş. Şimdi o da oğlunu bir taraftan üniversitede okuturken bir yandan da lokantada işini öğretiyor. Ferah Kebap’ın geleceği de ferah görünüyor.

Ferah Kebap’ın asıl ürünü Isparta Fırın Kebabı. Kebabı mevsiminde yapıyorlar. Mayısta başlanıyor kebap yapımına, kasım sonunda ara veriliyor. Dedelerinden kalma lezzeti koruma konusunda çok titizler. Kebabın yanı sıra şiş köfte ve pide çeşitleri mevcut. Yemekten sonra sunulan tahin helvası da atadan kalma bir lezzet.

En eski personel Hacı Abi lakaplı Hüseyin Tönge, 1965’ten beri, 45 yıldır mutfakta. 26 yıllık garson Mustafa Bey servis sorumlusu. Tedarikçilerini de sık değiştirmiyorlar. 1944’den beri alışveriş yaptıkları yerler var. Tabii onlar da artık üçüncü kuşak. Müşteri memnuniyeti ve güler yüz en önemli başarı sırları. Müşterileri ile dost olmaya çalışıyor, isimlerini ve alışkanlıklarını da öğreniyorlar. Kaliteyi hiç bozmamışlar.

Ferah Kebap Salonu’nun müşterileri de devamlı. Mesela avukat Çetin Aköz ve eşi Gülçin Aköz 50 yıldır her cumartesi ‘Ferah Klasiği’ yaparlarmış. İstisnasız her cumartesi gelip, masayı kebap, şiş ve pidelerle donatıp kendilerine ziyafet çekerlermiş. Hatta bazen tatile il dışına çıkacaklarsa lokantaya gelip Nuri Bey’den izin alırlarmış. Bunu esprili ve hoş bir anekdot olarak aktaralım.

Mekan 11.00’de servise başlıyor. Yazın saat 20.00, kışın 18.00’de kapatıyor. Pazar günleri kapalı.

Adres:

Kutlubey Mah Eski Üzüm Pazarı No: 1 Isparta

Tel: 0 246 2181270

http://www.ferahkebap.com.tr

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here