köfteci ramiz
Ramiz Usta

Balkan Savaşı’nda annesini ve babasını kaybeden iki evladın başarı öyküsü…

Ramiz ve Rasim kardeşler Makedonya’nın Prilep şehrinden, mübadele sonucu, Manisa’nın Akhisar ilçesine gelmişler. Demir amcalarının meyhanesinde çalışırken askere gitmişler. İstanbul’da askerlik yaparken evci çıktıkları akşamlarda ve hafta sonlarında o yılların İstanbul’unun önemli lokantalarında (Hüsnü Tabiat-Bugünkü Hacıbaba, Pandeli) çalışarak mesleklerini geliştirmişler. Makedonya’da sokak satıcılarının yaptığı köfteden esinlenerek Akhisar’da buna benzer bir köfte yapmak için 1928 yılında ilk lokantalarını açmışlar. Burası iki masalı, sandalyeleri limon sandığından bozma bir yermiş. 1934’de halen faal olan dükkanlarına taşınmışlar.

köfteci ramiz 1951 yılı
Sağdan sola: Ramiz Taşkınlar, Kadir Çokgören, Rasim Taşkınlar, Cavit Girici, Mehmet Künkçü ( 1951 yılı çalışanlarla beraber)

Zamanla, İstanbul-İzmir karayolundan Akhisar’ın içine, köfte yemek için giren birçok müdavimleri olmuş. Köfteci Ramiz’in dört oğlu bir kızı olmuş. Çocukları hem onunla dükkanda çalışıyor hem de okuyorlarmış. Ramiz Bey 1970 yılında vefat etmiş. Oğullarından Bircan Taşkınlar jeofizik mühendisi, Birol ve Birtan Taşkınlar hukuk mezunu, Bülent Taşkınlar işletme mezunu, kız kardeşleri de diş hekimi.

köfteci ramiz
Kurucu Köfteci Ramiz Taşkınlar ve oğullarından ikisi. Arka planda görülen gözlüklü usta Ramiz’in 48 yıl ustalığını yapmış meşhur Kadir Ago ( Kadir Çokgören )

2000 yılında Akhisar’a, İstanbul-İzmir karayolu üzerine bir şube açmışlar. Bu şubeden sonra tanınırlıkları daha da artmış. Köfteci Ramiz artık ulusal bir marka. Yöre etlerini değerlendirebilecekleri ISO-9001 ve HACCP sertifikalı bir et işleme tesisi kurmuşlar ve bu tesiste sadece köfte değil sucuk da üretiyorlar.

Köfteci Ramiz’in şu anda 66 şubesi mevcut. Şubelerin elemanları kendileri tarafından yetiştiriliyor, tedarikleri günlük olarak Akhisar’daki tesislerden sağlanıyor.

Köfte % 100 dana eti. İçinde sadece tuz ve soğan var. Köftenin altına kepekli bir pide, tereyağında kızartılıp doğranarak yastık yapılıyor. Yanında ızgara yeşilbiber ve tereyağında ısıtılmış domates veriliyor. Açık büfe olarak hizmet veren salata bar ise bol çeşit ve tazeliği ile göz kamaştırıcı.

Köfte ve sucuk haricinde Köfteci Ramiz ve Ramiz markalarıyla satılan: zeytinyağı, reçel, bal, tulum peyniri, makarna, tarhana, sabun, hatta kabak çekirdeği üretiyorlar.

Merkez şube 24 saat açık.

Adres:

Akhisar-Balıkesir Karayolu 3. Km. BP Akaryakıt İstasyonu Akhisar Manisa

Tel: 0 236 4143333

www.kofteciramiz.com.tr

KaydetKaydet

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here