topçu kebap

Antalya’nın ilk lokantası…

1885 yılında faaliyete geçen Topçu Kebap Antalya’nın ilk lokantası, Türkiye’nin de en eski lokantalarından biridir. Mekan, Mehmet Arıkan tarafından kurulmuş, sadece şiş köfte ve piyazla hizmete başlamış. Mehmet Arıkan, Balkan Savaşında topçu olarak görev yapmış. İri yarı bir insan olduğu için top mermilerini elleri ile yuvasına yerleştirirmiş, o yüzden lakabı topçu Mehmet olarak kalmış. İşletmesinin adı da buradan geliyor.

İşletme ilk kurulduğu yerde, yenilenmiş dekoru ile hizmet vermeye devam ediyor. Topçu Mehmet 1950 yılında ölünce işletmeciliği oğulları Recep ve Halil Arıkan üstlenmiş. Recep ve Halil Ustaların vefatından sonra bayrak Recep Usta’nın oğulları Mehmet, Mesut ve Hakan Arıkan kardeşlere geçmiş. Çünkü, Halil Usta’nın üç kızı varmış, hiç oğlu olmamış. Halen dördüncü kuşak lokantanın mutfağında yetişiyor.

Şu anki işletmecilerden Hakan Arıkan, yeni şube teklifleri aldıklarını, ancak kalitenin bozulması korkusuyla buna bugüne kadar sıcak bakmadıklarını söylüyor. Topçu’nun, işletmecileri gibi müşterileri de artık üçüncü kuşak. Lokanta, Antalya da Kapalı Yol olarak bilinen Kazım Özalp caddesinde, bahçesi ve üst katıyla 150 kişi kapasiteli olarak hizmet veriyor. İlk açıldığı yıllarda Antalya’ya özgü şiş ve piyazla hizmet sunan Topçu Kebap Salonu’nun mönüsünde bugün yaprak döner, kuzu şiş, tavuk şiş de bulunuyor. Şiş kebap, kuzu etinden hazırlanıyor ve üzerine kimyon serpilerek servis ediliyor. Döner mutlaka odun ateşinde pişiyor. Et, işletmede bütün olarak alınıp işleniyor. Alışverişi bizzat işletme sahipleri yapıyor. Kaliteli malzeme kullanma, temizlikten taviz vermeme, işin başından ayrılmama gibi prensipleri mevcut. Zaten üç kardeş oldukları için dönüşümlü çalışıyorlar ve birisi mutlaka işin başında oluyor.

Kebabın yanında cacık yemek bu lokanta müşterilerinin çok sevdiği bir alışkanlık. Arap Kadayıfı ve tulumba tatlısı ünlü. İşletme 8.00 – 22.00 saatleri arasında açık.

Adres:

Kazım Özalp Cad. No: 21 Antalya

Tel: 0 242 2411616

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here