tatbak

“İnanmıyorsan tat bak!”…

1941 yılında Gaziantep’te doğan Hasan Katıkçı küçük yaşta babasını kaybedince geçim sıkıntısı nedeniyle eğitimini yarım bırakıp 6 yaşında çalışmaya başlamış. Gaziantep’in meşhur kebapçı ve baklavacılarında çıraklık yapmış. Bir süre sonra artık  Gaziantep’e sığmadığına karar vermiş ve çok genç yaşında Ankara’ya doğru yola koyulmuş. Ankara’da sadece bir yıl çalıştıktan sonra İstanbul’a geçmiş. Çeşitli yerlerde ustalık yaptıktan sonra 1958 yılında üç ortak Nişantaşı Şakayık Sokak’ta Burak Kebap Salonu’nu açmışlar. Bu ortaklık iki yıl sonra dağılmış.

Hasan Bey 1960 yılında Nişantaşı Akkavak Sokak’ta 3 masalı bir dükkan kiralayarak Tatbak’ı kurmuş, ürünlerine o kadar güveniyormuş ki lokantasına  “inanmıyorsan tat bak” anlamına gelen Tatbak ismini koymuş. Sonra aynı sokaktaki bugünkü dükkanlarına taşınmışlar. Gaziantep’in damak tadını ve geleneksel mutfağını İstanbullularla tanıştıran Tatbak’ın müdavimleri o dönemlerde daha çok Terakki Liseli, High School’lu ve Marmara Dişçilik Fakülteli öğrencilermiş. Tatbak hala o dönemin artık iş güç sahibi olmuş öğrencilerine, onların çocuklarına ve torunlarına hizmet etmekte. 2 katlı 90 kişilik salonuyla Hasan Katıkçı’nın oğlu Fatih Katıkçı’nın yönetiminde hizmet veriyor. Lokantanın en zor günlerinde, Hasan Bey’in hastalanarak dükkanla ilgilenemediği günlerde tüm zamanını buraya vererek Tatbak’ın ayakta kalmasını sağlayan Orhan Kocaeliler (Fatih Bey’in dayısı) de halen işbaşında. Hasan Usta da sağ ve oldukça sağlıklı. Antep’te sosyal işlerle uğraşıyor. İstanbul’a geldiği zamanlarda dükkana yardımcı oluyor.

Lahmacun tabii ki Antep usulü yapılıyor; malzemenin çoğu Antep’ten geliyor, sebzesi, domatesi, maydanozu bol, hatta isteğe göre patlıcanlı bile yapılıyor. Yurt dışına derin dondurucuda lahmacun gönderebiliyorlar.

Başarı sırları sık personel değiştirmemek, lezzet ve kaliteden ödün vermemek, sınırsız müşteri memnuniyeti ve uygun fiyat politikası. En eski personel  30 yıldır mutfakta çalışan Mehmet Akçan.

Tatbak birçok basın kuruluşu tarafından ödüllendirilmiş. Amerika da yayınlanan No Reservation isimli bir programın sunucusu olan Anthony Bourdain, Tatbak’ı ve yaptığı lahmacunları anlatan bir program yapmış.

Tatbak, Ağustos ayının ilk iki haftası tamamen kapatılıyor, personel dinlendiriliyor, dükkana boya badana vs. bakım yapılıyor. Başka şubesi yok.

Pazar günleri hariç haftanın 6 günü, 11.00 ile 21.00 saatleri arasında açık.

Adres:

Valikonağı cad. Akkavak Sok. No: 28/A Nişantaşı İstanbul
Tel: 0212 2461306
www.tatbak.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here