kebap 49

Hem karnım hem gözüm doydu…

Ankara’da dört kuşaktır lokantacılık yapmakta olan Özbeyoğlu ailesinin ilk temsilcisi İshak Bey, işe Kurşunlu Camii arkasında köftecilik yaparak başlamış. Döneminin aranan lezzet ustalarından biri olarak bugünkü Kebap 49 geleneğinin temellerini de atan kişi. Yanında yetişen oğlu Hamza Bey de Hacıdoğan mahallesindeki Suluhan’da bir pide fırını açmış. Bu dükkan ailenin geçim kaynağı olması yanı sıra, esnaflık ve etik kuralların geliştirildiği ve ailenin tüm bireylerine adapte edildiği bir okul olmuş. 1976’ya kadar da varlığını sürdürmüş.

Üçüncü kuşak Muzaffer Özbeyoğlu aile geleneğini işin mutfağında öğrenerek sürdürmüş, ailesi Suluhan’daki pide fırınını işletmeye devam ederken 1960 yılında dostu Sadrettin Özden’le ortak bir lokanta açmışlar. Sıhhiye’de, Etibank’ın karşısında, Cihan sokak 1 numarada açılan bu lokantaya mesleğe başladıkları tarih olan 1949’dan esinlenerek Kebap 49 adını vermişler. Kebap 49, Ankara’da lokantacılık alanında birçok ilke imza atmış. Örneğin Kebap 49, döneminin pide, ızgara köfte ve döner kebabın bir arada sunulduğu ilk restaurantı. Muzaffer Özbeyoğlu ile Sadrettin Özden’in dostlukları hep sürmüş, 1982 yılında bu dükkân yıkılınca, ortaklıkları sona ermiş, Sadrettin Özden yola Kebabistan markasıyla devam etmiş.

Muzaffer Özbeyoğlu, Kebap 49’u Ankara’da bir marka haline getirmiş ve 1972 yılında Necatibey Caddesi’nde, 1974 yılında Maltepe’de, 1982’de Kavaklıdere Bülten sokakta birer şube daha açmış. Bugün Necatibey ve Kavaklıdere şubeleri faaliyette. Aile mesleği, Muzaffer Bey’in oğulları dördüncü kuşak Hamza ve Gültekin Özbeyoğlu kardeşler tarafından sürdürülmekte.

Mekanda sunulan yemeklerin en önemli özelliği önce gözü doyurması. Gerçekten yemek önüne gelince “Eyvah! Bunu bitirebilecek miyim acaba?” diye düşünüyor insan. Mekanın en temel ürünleri  kıymalı pide ve yoğurtlu döner kebap.

Servis 11.00 – 22.00 arası.

Necatibey Cad. No: 20/A Sıhhiye Ankara

Tel: 0 312 2295767

www.kebap49.com.tr

1 YORUM

  1. 1970 li yıllarda, babamın, suluhan 49 kebap ile bitişik manav dükkanı vardı, sırf pide yemek için babama yardım etmeye giderdim. Sonunda mükafat olarak o nefis pideden
    yerdim. Çocukluğumun en güzel hatıralarından birdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here