sultanahmet köftecisi
Selim ve İsmazil Tezçakın gençlik ve olgunluk halleri

DÖRT KUŞAK, TEK HİKAYE 

Bu arada, ailenin üçüncü kuşak üyelerinden Ali Cihat TEZÇAKIN, Kadıköy, Bağdat Caddesi, Selamiçeşme’deki dükkânında müstakil olarak başarıyla hizmet vermektedir.

Tezçakın ailesinin öyküsü Dede Mehmet Seracettin Efendi’nin 1911 yılında Doğu Türkistan’dan İstanbul’a göçüyle başlamış. Seracettin Efendi 1920’ye kadar Devlet Matbaası’nda çalıştıktan sonra Sultanahmet’te kendine bir dükkân bulup (şimdiki Halide Edip Adıvar büstü ve Milenyum taşının olduğu yer) köfte satmaya başlamış. Adını Turan Köftecisi koymuş ama bir dönemdeki Turancılık olayları yüzünden dükkânın adından tedirgin olmuş ve Halk Kebapçısı olarak değiştirerek, oğullarıyla beraber çalışmaya devam etmiş.
1954 yılında baba vefat edince oğullar; Mustafa, Selim ve İsmail işin başına geçmişler.

1964 yılında dükkân istimlâk olunca, Selim ve İsmail Tezçakın baba işini bugünkü dükkânlarına taşımışlar. Mustafa Tezçakın ise caddenin yukarısında ayrı bir dükkan açmış ancak vefatından sonra bu dükkan kapanmış. İsmail Bey ve Selim Bey dükkanın adını Meşhur Halk Kebapçısı olarak değiştirmişler. 1976’dan itibaren Üçüncü Kuşak Mehmet Seracettin Tezçakın dükkanda çalışmaya başlamış. Dükkânın ismi “Sultanahmet Meşhur Halk Köftecisi” olarak tekrar değişmiş ve markalaşmaya başlamış. O dönemde Ali Cihat Tezçakın’ın da katılımıyla dükkânı büyütmeye başlamışlar. Mehmet Tezçakın’ın oğulları İsmail Timur ve Selim Sinan da büyüyerek işe dahil olduktan sonra üç kuşak bir süre bir arada çalışmış. Amcaları Selim Tezçakın’ın çocuğu olmadığı için onun anısını yaşatmak maksadıyla lokantanın ismine “Selim Usta” ibaresini eklerler.

Halen Ali Cihat Tezçakın, 2006’da açılan Kadıköy Bağdat Caddesi Selamiçeşme şubesinin, Mehmet Seracettin Tezçakın 2008’de açılan Ankara’daki dükkânın, 4. kuşak Selim Sinan ve İsmail Timur Tezçakın ise Sultanahmet’teki dede yadigârı dükkânın başındalar.
Bu müessese, Osmanlıdan gelen bir esnaflık anlayışına uygun bir yönetim biçimine sahip. Bütün şubeleri yöneten bir başkan yönetiminde her şubenin mutlaka aile üyesi olan ayrı bir yöneticisi var. Aileden yeni bir kişi yetişmedikçe yeni şube açmayı düşünmüyorlar. Ailenin tüm yönetici üyeleri üniversite mezunu, turizm-otelcilik okumuşlar, yurtdışında staj görmüşler ve iki-üç lisan konuşuyorlar.

sultanahmet köftecisi
Sultanahmet Köftecisi üç kuşak bir arada

Mehmet Seracettin Tezçakın tarihe ve eski Osmanlı paralarına ilgi duyan, bu konuda inanılmaz bilgi sahibi bir araştırmacı nümismat. Dünyanın en büyük Osmanlı Kâğıt Para koleksiyonunun sahibi. Hatta “Osmanlı İmparatorluğu Kâğıt Paraları” adlı bir kitabı var.
Bugüne kadar hiç reklam vermemişler. Yurtiçi ve yurtdışı birçok yayında defalarca yer almışlar. Dükkânda duran şeref defterinde ise birçok ünlü ünsüz kişi, memnuniyetlerini şiirlerle dile getirmişler.

Logosu, 90. yıl ve 1920 kuruluş yılı ile bir sancak haline gelmiş. Sultanahmet Köftecisinin bu kadar yıl yaşamasının sırrı: küçüklerin ailelerini örnek almaları ve dükkânlarını yaşam tarzı olarak seçmeleriymiş. Hatta eşlerini bile bu işi kabullenecek kişilerden seçmişler.
En eski çalışanı 33 yıllık, genelde bütün çalışanları buradan emekli oluyor.

2017 yılından bu yana işletme, “1920 SULTANAHMET KÖFTECİSİ” markasıyla hizmetine devam ediyor.

1920 Sultanahmet Köftecisi 2016 ve 2017 Avrupa’ya açılır. Almanya’da Münih ve Nürnberg, İngiltere’de Manchester, Kuzey Kıbrıs’ta ise Mağusa Citymall şubeleri ile ülkemizi başarılı bir şekilde temsil ediyorlar. Bakü’de de bir şubeleri var.
Köfteleri % 100 dana kıyması, soğan, tuz ve ekmekten yapılıyor, baharat konulmuyor.
10.00-23.00 saatleri arasında açık. Kredi kartı geçmiyor.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi “Selim Usta”
Divanyolu Cad. 12 Sultanahmet İstanbul
Tel: O 212 5200566

www.sultanahmetkoftesi.com

KaydetKaydet

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here