Meşhur Edirne ciğercisi

Ciğerin yanında “acıkara” yenir…

Kazım Dilan 1962 yılında zamanın en ünlü ciğer ustalarından Necati Usta’nın yanına çırak olarak girmiş. 1964’de ciğer pişirmeye başlamış. Eskiden ciğer ikiye bölünerek, biftek gibi pişiriliyormuş, zamanla yaprak ciğer halini almış. 1972’de Necati Usta dükkanı devredecek çocuğu olmayınca işi bırakmaya karar vermiş ve Kazım Usta’ya devretmiş. Dükkanın kuruluş tarihi daha eski olmasına rağmen Kazım Usta başlangıç tarihi olarak kendisinin ciğer pişirmeye başladığı 1964’ü almış. 2005’de İstanbul Four Seasons Otel’de yapılan Yöresel Lezzetler Fuarı’nda Edirne ciğerini tanıtmışlar. Şimdilerde Edirne denince, yaprak ciğer denince akla Kazım ve İlhan Usta geliyor. Meşhur yaprak ciğerini yaparken dana ciğeri kullanıyorlar. Dişi hayvan ciğeri asla kullanmamışlar. Ciğerin yanında kurutulmuş ve hafifçe kızgın yağdan geçirilmiş “acıkara” denilen yeşilbiberler veriliyor.

Bugünlerde Kazım Usta kendini yarı emekliye ayırmış. Yetiştirdiği damadı İlhan Şen’i kendine ortak almış ve dükkanın ismine de dahil etmiş. İlhan Bey 1998’de askerlik görevini bırakarak ciğerci olmaya karar vermiş ve ustası, aynı zamanda kayınpederi Kazım Usta tarafından yetiştirilmiş. Halen dükkanı İlhan Usta işletiyor, Kazım Usta da ona yardımcı oluyor. Hatta kazım Usta’nın eşi Şükriye Hanım da kasada durarak aile işletmesine destek oluyor. Kazım Usta bu durumdan çok memnun: ”Keşke ilk yıllardan beri hanımı buraya getirseydim, sayesinde işimiz çok daha iyi oldu,” diyerek eşini yüceltiyor.

Dükkanın birçok ünlü müdavimi var. Edirne’ye Kırkpınar ve diğer tarihi mekan ve etkinliklere gelen yerli ve yabancı turistler Ciğerci Kazım ve İlhan Usta’ya uğramadan gitmiyorlar. Kazım ve İlhan Usta da misafirlerini Balıkpazarı’ndaki 3 katlı şık mekanında, sevgiyle ağırlıyor.

Mekanın servis saatleri 10.00 – 20.00 arası.

Adres:

Balıkpazarı Osmaniye Cad. No: 43 Edirne

Tel: 0 284 2121280

www.cigercikazimusta.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here