bankalar lokantası

Başında olmadığın iş senin değildir…

Tencere yemeği deyince akla gelen ilk yerlerden biri olan Bankalar Lokantası, 1947 yılında Gasper Yargıcı isimli bir Ermeni vatandaşımız tarafından açılmış. O yıllarda civardaki banka ve sigorta şirketlerinin yöneticileri bu lokantada yemek yermiş. 1960 yılında lokantayı Artin Biçmen adında bir başka Ermeni vatandaşı devralmış. O da 1987 yılında Hacı Recep Karacan’a devretmiş. Recep Karacan’ın ilginç bir hayat hikayesi var.

Erzincan’dan 1946 yılında 14 yaşındayken dayısının yanına gelmek üzere yola çıkan Recep Bey’i İstanbul’daki dayısı Yemiş İskelesinde Pandeli Lokantasına bulaşıkçı olarak işe sokmuş. 1966 yılına kadar yirmi yıl Pandeli Lokantasının mutfağında çalışmış, garsonluk yapmış. Derken 1966 yılında Artin Biçmen’in yanına, Bankalar Lokantasına gelmiş. Burada da tepsici olarak işe başlamış. Garsonluk, ustalık derken aşçıbaşı olmuş. 1987 yılında Artin Efendi ile hesabını kesip Hac’ca gitmiş. Hacı olup döndükten sonra niyeti çalışmamakmış. Artin Efendi; “Hacı Recep; ben bu lokantayı sensiz işletemem. Ya gel eskisi gibi çalış, ya da satın al, senin olsun,” deyince lokantanın bütün sorumluluğu Recep Usta’ya kalmış. 1987 yılından sonra devraldığı Bankalar Lokantasını Hasan, Rüstem ve Serdal isimli oğullarıyla işletmeye başlamış. 1993 yılında Recep Usta tamamen emekliye ayrılıp işi, usta olarak yetiştirdiği oğullarına bırakmış. Recep Karacan Ağustos 2012 de vefat etti.

Çalışanlar 30 yıllık, en eskileri olan Neşet Usta aşçıbaşı. Bankalar Lokantası birçok usta yetiştirmiş, adeta bir usta ocağı, yurtdışına da birçok usta göndermişler. Müşteriler de eski,  lokantanın uzun yıllar müdavimi olan müşteriler, piyasadan ayrılsalar dahi sıklıkla ziyaretlerine devam ederler ve işlerini devrettikleri insanlara da burayı tavsiye ederlermiş.

Lokantanın salçalı yemek menüsü her gün değişiyormuş. Ancak malzeme ve kalite hiç değişmemiş. Balık, tavuk ve et çeşitlerinden oluşan ızgara menüsü sabit kalmakla beraber her gün farklı yemekler hazırlanıyormuş. Zeytinyağı Bursa’dan geliyormuş. Kendileri yemedikleri yemeği müşteriye vermiyorlar. Hazır malzeme kullanılmıyor, doğal olarak alınıyor ve mekânda işleniyor. Her porsiyonu tartarak ayarlıyorlar. Standardizasyon sağlamışlar. “Başında olmadığın iş senin değildir,” diyorlar. Yakın zamanda yine Perşembe Pazarı caddesine, pide yaptıkları yeni bir şube açmışlar.

Karaköy İstanbul’un eski ticaret merkezi, dolayısıyla yemek merkeziymiş de. Buradaki işletmeler zamanla dağılınca eski lokantaların çoğu da kapanmış. Ayakta kalan birkaç yerden biri de burası. Mekânda halen kullanılan 6 masa, lokantanın ilk açıldığı 1947’den kalmaymış. Sürekli eleman değiştirmiyorlar. Çoğu eleman buradan emekli olmuş. Mutfakta 3, serviste 5 olmak üzere 8 personel çalışıyor.

Spesiyalleri cuma günlerine mahsus Havidz tatlısı ve Ispanak Püre. Mekân sadece öğleyin hizmet veriyor. Cumartesi günü açık ve servis her gün sabah 08.00’dan akşam saat 21.00’e kadar devam ediyor.

Pazar günleri kapalı.

Perşembe Pazarı Cad. No:6/A Karaköy İstanbul

Tel: 0 212 2938173

www.bankalarlokantasi.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here