tarihi subaşı lokantası
Tarihi Subaşı Lokantasının 1980 Yılındaki Kadrosu

Tarihi mekanda tarihi yemekler…

Tarihi Subaşı Lokantası, 1755 yılında Padişah 3. Osman tarafından yaptırılan Nuruosmaniye Camisi’nin külliyesi içinde yer alıyor. Burası Osmanlı döneminde aşeviymiş. 1959 yılına kadar ise, Ermeni vatandaşımız olan İbrahim Karagöz tarafından çalıştırılıyormuş, ismi de Türk Lokantası imiş. 1959’da mekanı, Selanik göçmeni Veysel Görür devralmış. Veysel Görür, Münir Bey’le beraber Borsa Lokantası’nın kurucusu. Münir Bey ölüp de hisseleri varislere kalınca  Veysel Bey buradan ayrılmış ve Mahmutpaşa’da Saray Lokantasını kurmuş. En son mekanı da Subaşı Lokantası olmuş. 1992 yılında vefat etmiş. Daha sonra oğlu Teoman Görür işin başına geçmiş. Bugün üçüncü kuşak Kemal Veysel Görür Tarihi Subaşı bayrağını dalgalandırıyor. Teoman Bey ise Sirkeci’de yeni açtıkları şubenin başında.

38 yıldır Subaşı’nda çalışan Sökeli Mehmet Karanfil’in eşinin yaptığı pırasa, börülce, bulgur ve patlıcan böreklerinin ayrı meraklıları, müdavimleri var. Mehmet Bey, 17 yıldır Subaşı’nda çalışan aşçı Mustafa Yener hastalandığında mutfağa girecek kadar deneyimli. O, Subaşı’nın çeşnicibaşısı. Sabahları müşterilerden önce yemekleri o test ediyor. Subaşı’nın müşteri kitlesi sadece esnaftan oluşmuyor. Kapalıçarşı’ya alışverişe gelenlerin ve turistlerin de gözdesi.

Bu tarihi mekanda ev yemeklerinin ve Osmanlı-Türk mutfağının en seçkin çeşitleri yapılıyor. Tarihi Subaşı Lokantası diyet yapanlar için bir cennet. Çünkü özel diyet yemekleri de yapıyorlar.

Tarihi Subaşı Lokantası, Kapalıçarşı gibi, dünyanın tanıdığı bir mekanın yanında yer almanın avantajını, yaptığı güzel yemekleri sayesinde kendi adını da buraya gelen yabancılara tanıtarak çok güzel kullanmış. Sadece yabancı konuklar değil ülkemizin önde gelen kişilerinin de sıklıkla tercih ettiği bir lokanta. Tarihi Subaşı Lokantası birçok defalar yerli ve yabancı basın ve yayın organına konu olmuş, defalarca tencere ve ev yemekleri dalında birincilikler almış.

Lokantanın başlıca spesiyali süt kuzu sarma. Ancak her zaman bulunan bir yemek değil, yalnızca Mayıs ayında yapılıyor. Temizlik ve hijyen ile şeffaflık ön planda. Mutfak ve salon iç içe olduğu için yemeğin hazırlanışı görülebiliyor.

Servis saatleri sabah 11:OO’den 16:30’a kadar. Pazar günü kapalı.

Çarşıkapı, Nuruosmaniye Cad. No: 48 Eminönü İstanbul

Tel: 0 212 5224762

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here