hasan kolcuoğlu restaurant

İki buçuk metre kebap alabilir miyiz?…

Yusuf ve Şaban Kolcuoğlu Adana eski sebze halinde küçük bir dükkanı kiralayarak lokanta olarak işletmeye 1910’da başlamışlar. Yusuf ve Şaban Beyler amca çocukları iken zaman içinde dünür olmuşlar. Şaban Bey’in oğlu Hasan Kolcuoğlu ile Yusuf Bey’in kızı evlenmiş.

Adana kebabının gelişimi de bu yıllarda başlamış. Adana kebabın aslı Halep’e dayanıyor. Zamanın önemli ticaret merkezlerinden olan Birecik’e Halep’ten birçok işçi ve yanı sıra kebap ustaları geliyor. Burada acılı ve acısız olmak üzere iki çeşit kebap yapılıyor. Acısızına Urfa kebap, acılısına Birecik kebap deniyor. İlerleyen yıllarda Birecik ticari önemini kaybedince, bu ustalar Adana’ya geliyorlar. Kebabın tüm ülkeye yayılımı Adana’dan olunca kebabın adı da Adana kebabı olarak kalıyor. Kolcuoğlu ailesi Adana kebabının ilk ustalarından.Yusuf ve Şaban Usta dükkanı 40’lı yıllarda Karşıyaka’ya taşımışlar. Lokantanın adını Seyhan Kebap Salonu koymuşlar. Çocukları da yetişip kendileri ile çalışmaya başlamış ancak 1963 yılında Şaban Bey’in oğlu Hasan Kolcuoğlu dükkandan ayrılarak Mersin yolundaki Barkal’da Kolcuoğlu Restaurant adıyla yeni bir yer açmış. Seyhan Kebap Salonu Yusuf Bey’in oğlu İsmet Kolcuoğlu’na kalmış. fakat sonradan Seyhan Kebap Salonu kapanmış.Kolcuoğlu Restaurant çok tutulmuş ve meşhur olmuş. O dönem Adana’ya gelen tüm sanatçı, politikacı ve işadamları buraya gelmeye başlamışlar. 70’li yılların başında lokantaya dört misafiri ile gelen Tülay Hanım isminde bir gazeteci, “Hasan Usta beş kişilik Adana kebabını bize aynı şişte hazırlasana,” deyince Hasan Usta denemiş ama başaramamış. Ancak bu fikir kafasına takılmış. Uzun denemelerden sonra “Metrelik Kebap” adıyla anılan kebabı 1974 yılında piyasaya sunmuş. Lokanta bu kebapla daha da meşhur olmuş. Hatta Adana Ticaret Odasının bir fuarında görsel amaçlı 25 metrelik bir Adana kebap yapmışlar.

Hasan Kolcuoğlu 2003’de vefat etmiş. İsmini yaşatmak için oğulları lokantanın adını Hasan Kolcuoğlu Restaurant olarak değiştirmişler. Hasan Bey üç oğlunu da kebap ustası olarak yetiştirmiş. Necati, Tarkan ve Sebahattin Kolcuoğlu, bugün ülkenin birçok yerine dağılmış olan şubelerini başarıyla yönetiyorlar. Halen ailenin kendi işlettiği 7, franchising olarak da 5 olmak üzere toplam 12 şubeleri var. Her kesimden insana hizmet veriyorlar.

Hasan Kolcuoğlu Restaurant’da müşteri masaya oturur oturmaz standart olarak Kolcuoğlu salatası, mevsim salata, cacık, ezme salata, pişmiş soğan salatası geliyor. Bu garnitürler kebaba oldukça zengin bir destek sağlıyorlar.

Servis 10.00’da açılıyor, akşam 24.00’de kapanıyor.

Adres: Adnan Menderes Bulvarı No: 43 Adana

Tel: 0 322 2325071

www.hasankolcuoglu.com.tr

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here