kebapçı eyüp duvar

İspatlanabilir tarihi 1918 senesine denk gelen ve yeri hiç değişmeyen bu günkü adıyla Kebapçı Eyüp olan dükkanda o yıllarda Hannavi (arapça da kınacı) usta çalışmaktadır. İşletmenin ilk kuruluşunda ismi yoktur. Tabelada sadece kebapçı yazmaktadır. Kebapçı Eyüp adı 1978 yılında verilmiştir.

Dört kardeş (Süleyman, Kemal, Kerim, Eyüp) o günün şartlarında akşam eve karınları tok gelmesi amacıyla kebapçıya çırak olarak verilir. En büyük kardeş olan Süleyman Doğaroğlu orada yetişir ve usta olur.

kebapçıHannavi ustanın ölümünden sonra dükkanı devralan Süleyman usta yanına kardeşi Eyüp ustayı alarak mesleğe devam eder. Bu sürede diğer iki kardeş kendi dükkanlarını açmışlardır. Dört yıl dükkanı çalıştıran Süleyman usta sağlık sorunları deneni ile hayata veda etmiş ve ardından dükkanı Eyüp usta devralmıştır. 1987 senesine kadar dükkanı çalıştıran Eyüp usta sağlık sorunları nedeniyle dükkanı büyük oğlu Seyfi ustaya bırakmıştır. Eyüp usta 1994 senesinde vefat etmiştir. 1990 senesine kadar dükkanı çalıştıran Seyfi usta o yıllarda dükkandan ayrılmış ve tezgahı kardeşi Yusuf ustaya devretmiştir. Halen Yusuf Doğaroğlu, oğlu Saygın Doğaroğlu ile birlikte Eyüp dedelerine ustalarından, dedelerinden de kendilerine geçen dükkanı çalıştırıyorlar.

saygın ve yusuf ustaİşletme her zaman için yeniliklere açık. Değişmez kuralları tabiki var. Bunlardan en önemlisi kullandıkları etin kalitesi. Eti her sabah gövde halinde alıp kendileri temizler ve kıyar. Eski ustalarından kalma geleneklerinden asla taviz vermek istemiyorlar. Mesela Kebabı müşteri geldikten sonra soğanlı harcı ile karıştırıp şişliyorlar. Şişte kebap bekletmiyorlar. 

Başarı sırrımı etin kalitesi ve eti işleme şekilleri. Ayrıca misafirlerinin işletmeden mutlu ayrılması asli amaçları olmuş. Yalnızca lezzet ve karın doyurma amaçlı değil sıcak samimi ve güven veren bir ortam oluşturmayı başarmışlar.

En eski çalışanlar: Hasan usta 28, Ali usta 30, Ali Doğaroğlu (usta) 27, Cengiz Akelma (şef garson) 15, Ayhan Kaplan (şef garson) 20 yıldır çalışmaktadır.kebapçıkebapçı eyüpün en eski çalışanları

İlk kuruluş tarihinden itibaren aynı adreste hizmet vermekte. Şubesi bulunmamaktadır. Kebapçı Eyüp bu gün aynı yerinde Abacı iş hanı karşısında hizmet vermeye devam etmektedir.

 

Adres: Abdi İpekçi Caddesi No: 11 Tarsus Mersin
Telefon : 0 324 613 0019

KaydetKaydet

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here