havuzlu resturant

Küçücük havuzdan yaratılan tarih…

Havuzlu Restaurant 1959 yılında Mehmet Utlu tarafından kurulmuş. O zamanlar Kapalıçarşı’nın en nezih yeriymiş. Mehmet Utlu bir kaza sonucu vefat edince bir süre kızları işletmeyi yürütmeyi denemişler, olmayınca birkaç işletmeciye vermişler. 2000 yılında Burhan Sarışen burayı devralmış, restore ederek bugünkü haline getirmiş. Burhan Sarışen’in babası Eminönü’nde lokantacılık yaparmış. Burhan Usta onun yanında tencere yemekleri ustası olarak yetişmiş. Daha sonra kardeşiyle birlikte Kapalıçarşı’nın yakınında bir yer açmışlar. Ardından Havuzlu Restaurant’ı devralmışlar. Epey bir tadilattan sonra alkolsüz, geleneksel tencere yemekleri yapan bir mekân haline getirmişler. Tadilat sırasında, tarihi dekoru bozmayacak şekilde; çiniler, bakırlar, antika halılar duvarlara monte edilmiş. Çarşı esnafı, civar insanlar, turistler çok ilgi gösteriyorlarmış.

Birçok basın yayın organında yer alan bir işletme, yurtdışında da iyi tanınıyormuş.

Spesiyalleri: patlıcan beğendi, Abant kebabı, Havuzlu kebap.

Havuzlu Kebapta pideler kesilerek tabağa yerleştirildikten sonra üzerine beğendi yayılıyor, beğendinin üzerine bonfile et kalem şeklinde doğranıp konuyor, tereyağı ve sosla servis ediliyor.

Mekânın adı dükkânın önündeki mermer şadırvanlı küçük havuzdan geliyor. Havuzlunun başka şubesi yok ama kardeşlerin eski mekânı faaliyette. Havuzlu’nun başında Burhan Usta ile birlikte yeğeni Ersin Beyler var.

Sadece öğle servisi var, akşamları ve pazarları kapalı. Sabah 11.00’de açılıyor, 17.00’de kapanıyor.

Adres:

Gani Çelebi Sok. (PTT yanı) No: 3 Kapalıçarşı İstanbul

Tel: 0 212 5273346

www.havuzlurestaurant.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here