şar restaurant

İç içe üç başarı öyküsü…

Şar Restaurant Hacı Babalardan Hasan Hacıoğlu isimli, Makedon göçmeni bir mutfak ustası tarafından 1957 yılında ayakkabı imalatçılarının merkezi Gedikpaşa’da kurulmuş. Hasan Usta bu mekanı kardeşleriyle beraber kurmuş ve kurulduğu günden beri aynı mekânda hizmet veriyor. Şar ismi Makedonya’da bir dağın adından gelmekte. Başlangıçta  Küçükpazar’da ve Aksaray’da iki şube daha açmışlar, aynı zamanda bir de şeker fabrikası kurmuşlar. Fabrikaya ağırlık verince lokantayı biraz ihmal ettiklerinden Küçükpazar ve Aksaray şubeleri kapanmış.

Faruk Aras 1993 yılında komi olarak Şar Restaurant’ta işe başlamış. Garsonluk, müdürlük derken lokantaya ortak olmuş. Sonra Beyazıt’a bir şube daha açmışlar. Lokantanın bitişiğinde Beyazıt İşkembecisi adıyla bir şubeleri daha mevcut.

Hasan Hacıoğlu ölünce oğlu Hakkı Hacıoğlu işi devam ettirmiş. Bu lokantada üç başarı öyküsü iç içe. Lokantanın bunca yıl ayakta kalması yanı sıra Faruk Aras’ın komilikten başlayıp, işletme sahipliğine uzanan ve bu tarihi lokantayı ayakta tutan başarısı takdire şayan. Lokantanın üçüncü ortağı Halis Öyk de komi olarak başlamış ve ortak olmuş, üçüncü başarı öyküsü de ona ait.

En eski personel Ali Kuzucu 35 yıldır mutfakta çalışıyor. Lokantanın ortaklarından Sedat Hacıoğlu da ailenin üçüncü kuşak temsilcisi olarak halen işin başında.

Mekânın ciğer sarma, saray kebap, tavuk sarma, gizli kebap gibi ilginç spesiyalleri mevcut. Servis 6.00’da başlıyor, 22.00’de bitiyor.

Adres: Gedikpaşa Cad. Çarşıkapı İstanbul

Telefon: 0 212 5168794

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here