selçuk köftecisi
İbrahim Uzun eski dükkanın önünde

Eğitim şart!…

1924 mübadelesinde Girit’ten göç eden Uzun Ali, Selçuk’ta bir meyhane açmış.

Oğlu İbrahim Uzun ise, 1959 yılında Bayram Görür isimli bir köfte ustası ile ortak olarak kendi dükkanını işletmeye başlamış. Bayram Görür’den köfteciliğin sırlarını öğrenmiş. Bir süre sonra Bayram Bey Almanya’ya gitmeye karar verince onun hissesini İbrahim Uzun almış. Lokanta sadece iki masalı, Selçuk istasyonuna yakın bir yermiş. 1981’e kadar aynı dükkan devam etmiş. 1981’de lokantayı yanında yetişip ustalaşan oğlu Ahmet Uzun’a devretmiş. Ahmet bey bitişikteki berber dükkanını da alarak lokantayı 5 masalı hale getirmiş. O yıllarda Selçuk turizmi hareketlenmeye başlayınca işler de artmaya başlamış. Dükkanın olduğu yer yıkılıp otel yapılınca 6 masalı başka bir dükkana geçmişler. 2000’de bu dükkan da yıkılınca bugünkü yerlerine taşınmışlar. Artık Selçuk Köftecisi 30 masalı, bahçeli çok güzel bir mekan. Ahmet Bey dükkanı kardeşi Ertan Bey, kız kardeşi Nermin Hanım ve eşi Dilek Hanım’la birlikte işletiyor; tam bir aile işletmesi. Oğul İbrahim ise ikinci üniversiteye (veterinerliği bitirmiş, zootekni okuyor) devam ediyor. Ondan köfte işini daha bilimsel koşullarda yapmasını bekliyorlar.

Temel ürün köfte, yanında kuzu etinden çöp şiş ve zeytinyağlı yemekler yapıyorlar. Aile zeytinyağını kendi zeytinliklerinden üretiyor. Köfte %90 dana, %10 kuzu etinden oluşuyor. İçinde ekmek tuz ve baharat var. Aile Girit kökenli olduğu için otlardan yapılma mezelerde çok iddialılar. İbrahim Uzun çok esprili, cana yakın bir insan. O yüzden Selçuk’ta çok sevilmiş.

Selçuk; Efes, Meryem Ana, Şirince ve Kuşadası’na yakın olduğu için epey yabancı müşterileri mevcut. Birçok yabancı rehber tarafından tavsiye edilmişler.

Ertan Bey’in buluşu olan Artemis tatlısı çok ilginç bir tatlı. Esası keşkül, üzerine üzüm pekmezi ve tahin konuyor, cevizle süslenerek servis ediliyor.

Mekanın başarı sırrını Ahmet Bey sabır ve işe sadakat olarak açıklıyor. Çok kötü günler de geçirmişler ama asla yılmamışlar ve bugünlere gelmişler. En eski personel 9 yıllık Ayhan Usta. Zaten 9 yıl öncesine kadar  dışarıdan eleman almamışlar, aile fertleri çalışıyormuş. İşler artınca ek eleman şart olmuş.

Ahmet Bey kendisi okuyamadığı için eğitime çok önem veriyor, oğlu İbrahim ikinci üniversiteyi okuduğu için çok gururlu. Ayrıca yazın part time olarak üniversite öğrencilerini işe alıyor.

08.00’den akşam 22.00’ye kadar, Pazar günleri ise 12.00-17.00 saatleri arasında açık.

Adres: Atatürk Mah. Şehabettin Dede Cad. No: 8 Selçuk İzmir

Tel: 0232 8926696

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here