özcanlar köfte

Fabrika değil lokanta…

Tekirdağ köftesinin tarihi, Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde Yoğurtçular ailesi ile başlamış. Özcanlar Köfte’nin tarihi ise İsmail Özcan’ın 1953’de ilk köfteci dükkânını açması ile başlıyor. İbrahim Yoğurtçular o yıllarda köftecilik yaparken, eşinin yeğeni rahmetli Şükrü Özcan’ı Muratlı ilçesinin, Yurtbekler (eski adı Bajdar) köyünden yanına çırak olarak getirmiş, onu yetiştirmiş. 1953 yılında kendisi köfte dükkânını Şükrü Özcan’a devrederek yoğurt işine girmiş. Şükrü Özcan, yanına amcasının oğlu ve şimdiki Özcanlar’ın kurucusu İsmail Özcan’ı da alarak dükkânı işletmeye başlamış. Dükkânın adını da Bir Tat Köftecisi koymuşlar.

Daha sonra İsmail Bey amcaoğlundan ayrılmış ve Tekirdağ sahile yeni bir yer açmış. O sıralar Tekirdağ sahil yolu inşaatında çalışan işçiler İsmail Bey’in en temel müşterileri olmuş. İşler 4-5 yıl çok iyi gitmiş. Ancak yol inşaatı bitince işlerin yavaşlamasından çekinen İsmail Özcan daha hareketli bir yer olan çarşıda, Peştemalci caddesinde daha büyük bir köfteci dükkanı açmış. İşler burada büyüyünce, kardeşleri Arif ve Abdi Özcan’ı köyden çağırmış. Üç kardeş, İsmail Özcan ve Kardeşleri unvanı ile Peştamalcı caddesinde çalışmaya devam etmişler. Dördüncü kardeş Hüsnü Özcan da köydeki arazileri işleyerek onlara destek olmuş. 1982’de halen Özcanlar1 olarak faaliyetlerini sürdüren yere 7 katlı bir iş hanı inşa ederek 3 katını köfteci yapmışlar ve dükkânın adını Meşhur Köfteci Özcanlar olarak  değiştirmişler. 1988’de Abdi ve Hüsnü Özcan ortaklıktan ayrılmış. İsmail ve Arif Özcan yola devam etmiş. Her ikisi de halen sağ. Arif Özcan ilk göz ağrısı şubede eksilmeyen güler yüzü ve samimiyeti ile hala müşterilerini aynı heyecanla her gün karşılamaya devam ediyor. İsmail Özcan ise çiftlik işlerinin idaresinde Metin ve Erkan Özcan’a tecrübelerini aktarmaya devam ediyor.

1994’de ikinci şubeyi Müftülük Camiinin arkasında açmışlar. Artık çocukları da büyümüş. Bu şubenin başına İsmail Bey’in oğlu Engin geçmiş. En büyük oğlu Metin Özcan köye gitmiş, dededen kalma arazileri işlemeye başlamış. Dedeleri eski bir Osmanlı Paşasıymış ve bu arazi hizmet karşılığı olarak dedeye verilmiş. Bu arada ağırlıklı olarak toprağa yatırım yapmışlar. Küçük oğul Mestan Özcan, Ziraat Fakültesini ve askerliğini bitirerek işin içine girmiş. Eski usul devam eden işletmede yavaştan ciddi muhasebe kayıtları ve envanter tutulması ile kurumsallaşmanın ilk adımları atılmış.

Bundan sonra Özcanlar Köfte’ye adeta sihirli değnek değmiş. 10 yılda 10 kat büyümüşler. Halen şirketin genel müdürü ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı olan Mestan Bey vizyonu çok geniş bir genç. Özcanlar Köfte’nin geleceği oldukça parlak. Bu dönemde eti kendileri üretmek amacıyla hayvan yetiştirmeye karar vermişler ve 20 hayvanlık bir ahır yapmışlar. İşi bilen bir eleman tutmuşlar. Kardeşlerden Erkan Özcan bu işin başına geçmiş ve hayvancılığı çok iyi öğrenmiş, halen et işinin başında. Şimdi 300 hayvanlık bir ahırları var. 2002’de Maxi Alışveriş Merkezine üçüncü şubelerini açmışlar. Bu şube sonradan kapatılmış.

3 şubeye ulaşınca 2004 yılında Tekirdağ Toptancılar Sitesinde bir üretim tesisi kurmuşlar. Önce Tekirdağ Orduevine, sonra İstanbul’daki orduevlerine ve daha birçok lokantaya, otele hazır köfte satar hale gelmişler. 2005 yılında et de satmaya başlamışlar. Tekirdağ içinde köylerinin adını taşıyan Bajdar Et adı ile bir et market açmışlar. Buranın başına da Arif Özcan’ın oğlu, asıl işi mimarlık olan Ersan Özcan geçmiş. 2007’de İstanbul Esentepe Astoria Alışveriş Merkezi’ne ve 2009’da da Tekirdağ sahilde limanın karşısına bir şube daha açmışlar. İstanbul’da bir bölge müdürlüğü kurmuşlar, et ve köfte dağıtımını oradan yapıyorlar. Ailenin üçüncü kuşağı okullarına devam ediyor ama yazları lokantada çalışıyor ve yetişiyorlar.

Özcanlar Köfte bir usta ocağı gibi çalışıyor. Birçok köfte ustası buradan yetişmiş ve kendi dükkânını açmış. Sahil şubesi 24 saat açık. Diğer şubeler sabah 6.30’da çorbayla açılıyor, akşam 21.00’e kadar açık. Firmanın halen toplam 150 çalışanı var.

Adres:

Özcanlar1:

Hüseyin Pehlivan Cad. No: 5 Tekirdağ

Tel: 0 282 2612976

www.ozcanlarkofte.com

İnstagram: ozcanlarkofte

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here