acı dayı cantık
Necmettin Usta ve Mehmet Usta, 70'li yıllar

Acı Dayı Cantık Salonu’nu Necmettin Erötçü kurmuş. Necmettin usta aslında 1950’lerde seyyar arabada bu işe başlamış. Bursa Merinos futbol sahasının olduğu yerde tezgahta cantık satıyormuş. Cantıklar Kiremitçi mahallesindeki evlerinde yapılıyormuş.

cantık tezgahı
Necmettin Usta seyyar tezgahında, 50’li yıllar

1959’da bu dükkanı tutmuşlar. Başlangıçta mekan Hacı Dayı’nın yeri olarak biliniyormuş. Necmettin usta ve 6 kardeşi birlikte çalışıyormuş. Necmettin usta tezgahta, kardeşi Mehmet usta da kürekte çalışıyormuş. O zamanlar sadece cantık değil, Bursa kebabının altında kullanılan kebaplık pide de yapıyorlarmış. Meşhur Bursa kebapçıları pidelerini buradan alırmış. Tabelada Hacı Dayı yazarmış. Pide almaya gelen çıraklar “hacı abi hacı abi” diye seslenirlermiş. Necmettin usta defalarca uyarmasına rağmen kardeşi tezgah altından şarap içermiş. Bu uyarılarını dinlemeyen kardeşine kızıp dışarı çıkmış, hacının başındaki “H” harfini silmiş ve mekan olmuş “Acı Dayı”. Sonra kardeşler ayrılıp herkes kendi yoluna gitmiş. 1980 lerden bu yana “Acı Dayı” ismiyle işletmeye devam ediyorlar. Yine 1980 de soyadlarını “Pideci” olarak değiştirmişler. Şu an mekanın işletmesini Necmettin Usta’nın oğlu Yusuf Pideci yapıyor.

acı dayı cantık salonu

En eski personel kürekçi Yıldıray usta ve tezgahta Lütfü usta, 25 yıldır burada çalışıyorlar. Yusuf Bey cantık için coğrafi işaret sertifikası almaya çalışıyor.

Cantık nedir?

cantık bursa
Cantık

Cantık bir çeşit Tatar böreğidir. Mayalı hamurdan yapılmış, akşamdan güveç içinde, kara fırın içinde bırakılmış soğanla yani pişmiş soğanla, çiğ kıyma, baharat karışımı, hamur üzerine yayılıp kapatılıp uzatılarak yapılan bir ürünmüş. 1960-70 lerde babası seri üretime geçince, talep artınca şeklini yuvarlağa çevirmişler.

1950’lerde tüm Bursa’da 2-3 cantıkçı varken şu an her mahallede 5-6, tüm Bursa’da 110 cantıkçı varmış. Cantık Bursa’ya özgü bir ürün. Kenar ilçeler ve diğer illere gidildikçe

acı dayı cantıkçısı
Acı Dayı günümüz

bilinmemeye başlar. Cantık hamurunun özelliği mayalı olduğu ve poğaça gibi çıktığı için katlayıp bırakınca eski haline gelebilir. İçindeki kıyma sadece dana etinden yapılır.

Mekan Necmettin ustanın vasiyeti uyarınca sabah namanızda açılıyor. akşam namazında kapanıyor.

Adres: Kayhan Çarşısı Boğaz Sk. No:11
Osmangazi – BURSA, Türkiye
Telefon: 0224 221 54 89

www.pidecim.com

İnstagram: aci_dayi_cantik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here