güven lokantası

”Komposto kaşıkta durmuyor”…

Rıza İltir ilk lokantasını 30’lu yıllarda, muhtemelen 1939’de Hisar Camii’nin karşısına açmış. Burası 30 masalı, tencere yemekleri yapan ve sadece öğlenleri açık bir lokantaymış. Adı da Güven Lokantası. Rıza Bey 1924 mübadelesinde Selanik’ten gelmiş. İki defa askerlik yapmış. İlki normal yükümlülüğü, ikincisi ise Alman Harbinde (2.Dünya Savaşı) ihtiyat askerliği. Bu dönemde lokantacılığa ara vermek zorunda kalmış. Savaştan sonra işine devam etmiş.

1958 yılında yanında yetiştirdiği oğlu Yalçın İltir yine aynı sokakta Güven Kebapçısı adıyla ızgara ve döner yapılan bir başka lokanta açmış. Baba, oğul aynı sokakta aynı isimle iki ayrı formatta lokantacılık yapmışlar. Güven Lokantası’nın olduğu bina iş hanı yapılmak üzere yıkılınca, Rıza Bey Kemeraltı’na, içkili, Konak Lokantası’nı açmış. Sonradan burayı da kapatarak emekli olmuş. Rıza Bey’in Güven Lokantası kapanınca, Yalçın Bey Güven Kebapçısı olan adını Güven Lokantası’na çevirmiş ve tencere yemekleri yapmaya başlamış. Çünkü babasının müşterilerine gidecekleri bir lokanta lazımmış. Sonraki süreçte lokantayı oğlu Murat İltir’le işletmişler. Daha sonra da Fevzi Özbaş’a lokantayı devretmişler. Bugün Güven Lokantası’nı 7 yıldan beri Fevzi Özbaş işletiyor.

O dönemde yaşanan komik bir anekdot aktaralım: Bir gün bir müşteri komposto içerken garsonu çağırmış: ”komposto kaşıkta durmuyor.” Garson, ”Nasıl durmaz, sen kaşık tutmasını bilmiyorsundur,” diyince adam sinirlenmiş, “Bu yaştan sonra bana kaşık tutmasını mı öğreteceksin?” diye bağırmış. Bu diyalog etraftaki müşterilerin hoşuna gitmiş olacak ki bir müşteri, “Belki kaşık deliktir,” diye lafa karışmış. Sonra garson kompostoyu kaşıklamış ve,  “Hakikaten kaşıkta durmuyor,” diyince dikkatle incelemişler ve iş anlaşılmış. O yıllarda hazır mayonez olmadığı için dükkanda hazırlanırmış. Mayonez hazırlamak için yumurtanın akını sarısından ayırıp bir komposto kabına koymuşlar. Dalgın bir garson da bu yumurta akını komposto diye müşteriye vermiş. Haliyle yumurta akı kaşıkta durmadığı için bu komik diyalog ortaya çıkmış.

Lokantayla ilgili başka bir anektod: buralardaki bircok ilçede, kiz istemeye gittiklerinde, Güven’de 50-60 kisiye döner yedirmezse erkek tarafi kizi vermezmiş.

Müşteri portföyleri Kemeraltı esnafı ve müşterileri ile yabancı turistlerden oluşuyor. Bazı yabancı rehberler de tavsiye ettikleri için yabancı müşteriler de geliyor, özellikle Fransız ve Yunanlı turistler çoğunlukta. İlk açıldıklarında Hisarönü’ndeki tek lokantaymış. Etraflarındaki esnafların çoğu yorgancıymış, şimdi etrafta bir sürü lokanta var.

Lokantanın menüsü Osmanlı-Türk mutfağı ağırlıklı. Dana taskebabı, dil paça ve incik kapama çok meşhur. Bugüne kadar 30 personel emekli etmişler. Başarı sırrı dürüstlük ve en kaliteli malzemeyi kullanma olarak aktarılıyor.

Servis sabah 7.00’de çorbayla başlıyor, 20.00’de bitiyor.

Adres:

899 sok. No: 41  Hisarönü İzmir

Tel: 0 232 4256572

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here