hacıbenlioğlu kebap

Türkiye’nin en eski lokantası…

1800’lü yılların başlarında Kütahya’nın Hacıbenlioğlu ailesinden Hacı Mustafa Efendi Isparta’ya yerleşir. Mesleği helvacılık ve kasaplıktır. Burada evlenir ve bugün Kebapçılar Arastası diye bilinen yere tahminen 1833 yılında bir dükkan açar. Isparta’daki Rum kebapçılardan kebap yapmayı öğrenir. Yazları kebapçılık ve kasaplık, kışları tahin helvası yaparak geçimini sağlar. Daha sonra işi, oğlu Hacı Hafız Süleyman Efendi devam ettirir. Süleyman Efendi askerliğini Selimiye kışlasında imam ve aşçı olarak yapar ve 1932 yılında 95 yaşında hayata gözlerini yumar. Bu ölüm tarihi ailenin elindeki ilk kayıtlı tarihtir. Süleyman Efendi’nin ölüm tarihine göre doğum tarihinin 1837 olduğu, baba Hacı Mustafa Efendi’nin oğlu doğmadan açtığına göre de işletmenin kuruluş tarihinin 1833 olduğu tahmin ediliyor.

Üçüncü kuşak Mustafa Efendi 1. Dünya Savaşı sıralarında dükkanda pide ve şiş köfte de yapmaya başlamış. Dededen kalma pekmez ve tahini karıştırarak yaptıkları tahin helvasının yanına yazları irmik helvası eklenmiş, böylece mönü zenginleşmiş. Mustafa Efendi soyadı kanunu çıkınca ailesine, sülalesinin lakabı olan Hacıbenlioğlu soyadını almak istemiş ancak Cumhuriyetin ilk yıllarında hacı, bey, hoca gibi isimleri kullanmak yasak olduğundan alamamış. Isparta’nın gülü meşhur olduğu için Gülata soyadını almış.

Mustafa Gülata’dan sonra Hacıbenlioğlu Kebap dördüncü kuşak Süleyman Gülata tarafından işletilmiş. Süleyman Bey 1985’te vefat etmiş. Artık beşinci kuşak işbaşındadır ve bu dönemde 40 yıldan fazladır lokantada çalışan işçileri Kadir Doğan, Mehmet Mercan, Akman Mercan ve Muzaffer Börekçi’yi iş ortağı yaparlar. 1998’de Kebapçılar Çarşısındaki dükkan istimlak edilerek yıkılınca bugünkü dükkana taşınırlar. Beşinci kuşak Mustafa Gülata, Bayındırlık Müdürlüğünden emekli bir inşaat mühendisi. Bugün lokantayı ortaklarıyla birlikte işletiyor.

Kebabın dışında pide, şiş köfte ve Isparta’ya özgü kabune pilavı ve ata yadigarı tahin helvası lokantanın menüsünü oluşturuyor. Kebabın yanında mutlaka üzüm hoşafı veriliyor. Hemşerileri olan eski cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel burada çok yemek yemiş. Ayrıca yabancı rehberlerde adı geçen bir işletme. Bu yüzden yabancı turistleri de ağırlıyorlar.

Servis saatleri 11.30’tan 21.00’e kadar.

Adres:

Kaymakkapı Meydanı, Bedesten Yanı Isparta

Tel: 0 246 2181825

www.hacibenlioglu.com

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here