beşiktaş köftecisi

Kediler de köfte sever…

Recep Parlaöz Beşiktaş’ta bir börekçi dükkânı açarak işe başlamış. Zaman değişip börekçilik eski popülaritesini kaybedince, 1963’de, tanıdığı bir İnegöllü Usta ile birlikte yine Beşiktaş’ta, İnegöl köfte yapan bir başka dükkân açmış ve burada çok başarılı olmuşlar. Hatta zamanla isimleri ve köfteleri Beşiktaş ilçesi ve futbol takımı ile özdeşleşmiş. Köfte, Beşiktaş Köftesi, dükkân da Beşiktaş Köftecisi Recep Baba unvanı ile anılmaya başlamış. Recep Parlaöz kapıdan giren kimseyi geri çevirmediği, parası var yok demeden karnını doyurduğu için, Beşiktaşlılar tarafından Recep Baba namıyla anılmaya başlamış. 1974’de halen faaliyet gösterdikleri Şair Leyla sokaktaki dükkâna taşınmışlar. Sokak 80’lerin sonuna doğru trafiğe kapanınca dükkânın önüne masa atmışlar.

1994’de Recep Baba vefat etmiş. Recep Baba vefat ettikten sonra iki oğlu, Yusuf ve Sedat Parlaöz, yanlarına eşleri Nükhet ve Oylum Hanımları da alarak babalarının dükkânını işletmeye aynı usullerle devam etmişler. Hatta usul bozulmasın diye hala alüminyum tabaklarda köfte servisi yapıyorlar. İki kardeş ve eşleri dükkânı birer gün arayla, dönüşümlü olarak işletiyorlar. Yani tam bir aile işletmesi.

Beşiktaş köftesinin içine et, irmik, çok az karbonat, tuz ve taktak soğanı denen bir tür soğan konuyormuş. Soğan, bıçakla tırnak inceliğinde doğranıyor, asla makine kullanılmıyor. Çünkü makine soğanı eziyormuş ve köftenin tadını bozuyormuş. Buranın müşteriler de ikinci kuşak olmuş. Beşiktaşlı futbolcular, eski Başkan Süleyman Seba burada köfte yermiş. Yusuf Bey koyu Beşiktaşlı. Hatta oğlunun adını Beşiktaş’ın eski ünlü futbolcusuna ithafen Feyyaz koymuş.

Buradaki köftenin lezzet sırrı pişirme usulünde. Sabah kömür yakılıyor, kor haline gelince üzerine bir gün önceki kül konuluyor. Az ateşte köfteyi sık sık çevirerek pişiriyorlar. Bu da köftenin yumuşacık ve sulu kalmasını sağlıyormuş. Başarılarının sırrı tek bir ürünü 50 yıldır yapmaları nedeniyle bu konuda uzmanlaşmış olmaları ve müşteri odaklı çalışmalarıymış. Yeni bir müşterinin ikinci gelişinden itibaren onun alışkanlıklarını öğrenip ona göre servis yapıyorlarmış. Et aldıkları kasap dükkân açıldığından beri değişmemiş.

Ercan Azanpa mekânın en eski personeli, 20 yıldır ızgara da. Beşiktaş Köftecisi Recep Baba’nın başka şubesi yok. Ayrıca burası hayvan dostu bir işletme. Mahallenin kedisi köpeği de buradan karnını doyuruyor. Dolayısı ile müşterileri de hayvan dostu olmuş. Köftenin yanı sıra, piyaz ve kemal paşa tatlısı, kışın da çorba ilavesi menüyü oluşturuyor.

Servis sabah 11.00’de başlıyor kışın 19.00’da, yazın 21.00’de kapanıyor. Pazar günleri kapalı.

Adres: Şair Leyla Sokak No: 1A/1B Beşiktaş İstanbul

Tel: 0 212 2599174

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here