odun köfte
1930'lu yıllar, küçük çocuk babam Doğan Azak, Arkadaki dedem Fehmi Azak ve kalfamız

Azaklar Odun Köfte’yi İbrahim Usta ve oğlu Fehmi Usta 1900’lerin başında Salihli’de kurdu ve halen babadan oğula devam etmektedir.

19.yy sonunda yaşanan Rus-Osmanlı savaşı sonunda (büyük dedem) İbrahim Usta oğlu (dedem) Fehmi usta ve eşini alarak Bulgaristan Filibe Pazarcık’tan Türkiye’ye göç etmiştir. Salihli bölgesine yerleşen büyük dedem Pazarcık’ta öğrendiği İsli Köfteyi burada devam ettirerek geçimlerini sağlamıştır. Salihli eski çarşı üzerinde Mithat Paşa cad. üzerinde bir dükkan kiralamışlar, halk kısa sürede köftemizi çok sevmiş ve odun ateşinde piştiği için Odun Köfte olarak halk diliyle adı değişmiştir. Kullandıkları dükkanın küçük gelmesi üzerine yine Salihli eski çarşıda bulunan Belediye cad. üzerinde 25 metre karelik bir dükkan satın almışlar ve dedem Fehmi usta burayı sonra yanındaki yeri de alarak 50 metre karelik bir dükkan haline getirmiş ve adını, soyadımızı kullanarak Azaklar Odun Köfte koymuştur.

doğan azak odun köftesi
23.04.1971 tarihli önlüklü usta Babam Doğan Azak

150 yıllık ahşap bina olan bu tarihi mekanda dedemden sonra önce babam Doğan Azak ve günümüzde 4. Kuşak olarak ben Fatih Azak 1911’den beri hizmet vermekteyiz. Bu tarihten beri sadece Çanakkale savaşında yaşanan kıtlık nedeniyle ve dedemin savaşa katılmasıyla işletmemiz duruyor fakat dedemin harpten dönmesi üzerine babam işletmemizin devamını sağlıyor. Çanakkale harbi bittiği günden beri ocağımız bir gün bile sönmemiştir.

Odun Köfte dedelerim zamanında taneyle satılırken ülke ekonomisinin yavaş yavaş düzelmesi üzerine babam zamanından itibaren porsiyon usulüyle satılmaya başlamıştır. Dedelerimin mirası olan bu lezzeti Salihli halkı çok seviyor ve onların yanlarında yetişen çırakların açtıkları işletmeler sayesinde bugün Salihli’de 25’ye yakın Odun Köfte işletmesi bulunuyor ve insanların aklına Salihli denince ilk olarak bu eşsiz lezzet geliyor.

odun köfte çalışanları
Doğan Azak ve kalfaları.jpg

2008 yılında Salihli-Ankara asfaltı üzerine 2. Şubemizi açtım. Tarihi Esnaf dükkanımız hafta içi her gün 9.00-16.00 arasında hizmet vermektedir. Diğer şubemiz hafta içi her gün 8.00-00.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Kasabımız hep aynıdır. Kuzuları bizim için yetiştirir, etleri her zaman kendim alırım ve hazırlığını yapar taze taze kendimiz çekerek kıyma haline getiririz. Etin alınmasını ve hazırlanmasını bizzat kendim yaparım. 50 yaşındayım ve açtığım 2.şubemizde yılın 365 günü hizmet vermeye devam etmekteyim. Belirttiğim bu çalışma prensiplerimiz, işimizi dürüstçe yapmamız ve en önemlisi azmimiz bizim başarı sırlarımızdır diyebilirim.

Merak eden okurlarımız için speciallerimiz ve tarifleri;

Odun Köfte: 18-25 kg arası süt kuzuların kol, but, döş, pirzola, pirzola ve boyun kısmındaki etlerin kemikleri ve sinirleri ayıklanır. Hazırlanan etler 3 numaralı kalın dişli makinede kıyma haline getirilir. İri çekilmiş olan kıyma çok az tuz eklenerek elle yoğurulur. Metal şişlere saplanarak Meşe odunu ateşinde çok kısa bir sürede çevrilerek pişirilir. Taze kuzu eti ve baharatsız olduğu için çok hafif ve tamamen katkısızdır. Közlenmiş biber, soğan ve domates eşliğinde servis edilir. Yanında tok bir kıvamda olan eski usul kuzu yoğurdu ikram edilir.

eski dükkan azaklar odun köftecisi
Salihli eski çarşıda hala devam eden köfteci dükkanımızdan

Revani tatlısı: Dedelerimin yine Filibe Pazarcık’da öğrendiği bu tatlının 150 yıllık tarihi vardır. Köy yumurtaları bakır tepsi içerisinde elle 25dk boyunca çırpılarak eski taş fırınlarda 45-50dk boyunca pişirilir. Üzerine şerbet dökülür. Kek gibi bir görüntüsü olan tatlımıza köy yumurtası altın sarısı rengini verir. Tarifi basit gibi görünen bu tatlının yapılışı ustalık gerektirir.

odun köfte fehmi azak
Salihli belediyesine verdiğimiz bir fotoğraf

En eski çalışanlarımız babamın çırakları Mesut usta 70 yaşında ve Ali Rıza Usta 65 yaşında hala hayattadır. 70 yıl önce dedem Fehmi ustanın yaşadığı ilginç bir olayı sizlerle paylaşmak isterim: Salihli’de bulunan Antik Sart harabelerine İngiliz bir kafile gelmiş. Karınları acıkınca sorup soruştururmuşlar ne yiyebiliriz diye insanlar merkezde tek olan dedemin köftecisini önermiş. O zamanlar ülkemizde olmayan arabaları gören halk meraklanmış ve görmek için dükkanın çevresine toplanmış. Köftemizi çok beğenmişler ve bu kadar kalabalığı görünce toplanan esnaf, dedem ve babamla bir hatıra fotoğrafı çektirmişler. Uzun bir süre sonra dedemi PTT’den çağırmışlar ve Fehmi usta sarı zarf geldi sana demişler. Dedem tüm gece korkusundan uyuyamamış. Çünkü o zamanlar sarı zarf çok ağır bir ceza geldi demekmiş. Zarfın üzerinde adres yok, sadece Köfteciye yazıyor. Dedem korkuyla zarfı açıyor ve içinden çekildikleri fotoğraf çıkıyor. Aslı kaybolan bu fotoğrafın çoğaltılmış hali hala tarihi lokantamızın duvarında asılı durmaktadır.

azaklar köfte dükkan
Dükkanın önden görünüşü 150 yıllık bir yapıdır

Şubelerimiz ve adresleri;

Azaklar Odun Köfte (Esnaf Lokantamız, 1911): Belediye cad. No:113 Salihli Manisa

Azaklar Odun Köfte Restoran (2008): İzmir yolu üzeri 1.km Salihli Manisa

Tel:   0 236 715 14 00

Cep: 0 538 861 18 00

İnstagram: azaklarodunkofte

KaydetKaydet

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here