100 Tarihi Lokanta Kitabı

100 tarihi lokanta

Ben Dr. Oğuz Erkara. Burdur ili, Çavdır ilçesi, Söğüt kasabası doğumluyum. İlkokulu kendi köyümde bitirdim. Lokanta merakım da o zamanlarda başladı. Ailem seyahati sevdiği için sık sık bize yakın olan Antalya veya Fethiye’ye giderdik. Haliyle orada lokantalarda yemek yerdik. Menü filan olmadığı için garson abi yemekleri sayardı. Bana şiir okuyormuş gibi gelirdi. Bayılırdım. Unutmuş, anlamamış gibi yapar bir daha saydırırdım. Bizimkiler gülerdi.

Ortaokul ve liseyi okumak içim Burdur merkeze geldim. İlk 3 yılı parasız yatılı okudum. Bazen pansiyondan kaçar, Burdur’da halen çok meşhur olan kıymalı pide ve Burdur şiş yemeye giderdik. Şölendi bizim için.

Sonraki üniversite yılları ve iş hayatı yıllarında pek de bilerek düşünerek lokanta deneyimi yaşamadım. Ne zaman ki babamla beraber Burdur’da bir lokanta açmaya karar verdik, sektöre balıklama daldık diyebilirim. O süreç ve sonrasında konu hakkında çok yazı okudum. Çok deneyim yaşadım. Birikimlerimi değerlendirmek için bir kitap yazmaya karar verdim. Malum her insanın bir lokanta açmak ve bir kitap yazmak hayali vardır. Benim neyim eksikti ki.

Tarihi lokantalar ilgimi çektiği için bilgi birikimimi bu yönde geliştirdim. Çünkü lokanta işletirken bu işin ne kadar zor olduğun görmüştüm. Okuduğum bir yazıda da yeni açılan lokantaların % 93’ünün ilk 5 yılda kapandığını duyunca, tarihi lokantaların onlarca yıl bu işi nasıl devam ettirdiklerini merak ettim. Böylece yavaş yavaş 100 Tarihi lokanta kitabı ortaya çıktı.

2010 yılında Cinius Yayıncılık tarafından basılan kitabım, aynı yıl yemek kitaplarının Oscar’ı diye nitelenen World Gourmand Awards’da, Best Guide dalında dünya üçüncüsü oldu. Ödül töreni Paris Folies Bergère salonunda yapıldı. Eşim Op. Dr. Defne Erkara ile birlikte biz de salondaydık. Birinci olabilseydik iyiydi ama kısmet.

Satın alma için D&R

defne erkara oguz erkara folise bergere
Oğuz Erkara ve Defne Erkara Gourmand Awards ödül töreni için Paris Folies Bergere salonunda, 2011 Mart

İnternet bu kadar yaygınlaşınca bu lokantaları web sitesi haline getirmek şart oldu. Böyle bir site yapıp da sadece tarihi lokantaları burada tanıtmak bana yeterli gelmiyor. O yüzden ülkemizde 41 yıl ve üstü yeme içme ile ilgili işletmelerin hepsini bu sitede toplamayı amaçlıyorum. İlgili kategorilerde erişebildiğim tüm 41 yıl ve üzeri işletmelere yer vereceğim. Neden 41 yıl derseniz “41 kere maşallah” sözünden esinlenip nazar değmesin diyerek buna karar verdim. Burada bulamadığınız ve sizin bildiğiniz işletmeler varsa lütfen bize bildirin. Onları da sitemizde tanıtalım.

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet